İnternet Hizlandırma Yolları
İnternet Hızlandırma Yolları


Günümüzde internetin olmadığını düşünürsek, inanın yarı bünyemizi kaybetmiş gibi olmaktayız. İnternetsiz bir hayat düşünemediğimiz bu dönemde, bir durum sıkıntılarda nüksetmesi bizleri oldukça huzursuz etmeyi başarabilmektedir. Nitekim bunların başında kuşkusuz var olan internetinizin kota dolmasıyla birlikte yavaşlaması veya şebeke durumuyla bu durumların yaşanması bizleri daha sinirli ve agresif bir yapıya bürünmemizde etkili rol oynayan unsurlardan sadece bir tanesidir.


İnterneti Nasıl Hızlandırabiliriz?


İnterneti hızlandırmak için bir takım çeşitli yollar mevcut. Türkiye üzerinde unutmamanız gereken bir durum ise, İnternet alt yapısının oldukça kötü bir durumda olmasıyla birlikte bizlere bu imkanı sunan önemli bilgilerdir. Özellikle, 2011/2012 sezonunda getirmiş olduğu kota uygulamasıyla birlikte kullanıcılarını bir hayli üzmüştü. Adil kullanım kotasının belirlemesine göre ay sonu gelmeden kotayı aşmış olan kullanıcılar, 1mbps bağlantı hızına düşürüldü. Bu sebeple interneti hızlandırma konumuzu okurken fazla bir beklenti arayışı içerisinde olmayı düşünmemenizi tavsiye ediyoruz. Bu bilgiye rağmen sizlere internet hızını az da olsa arttırma konusunda bilindik fakat uygulanmayan yöntemler üzerinden bahsetmek istiyorum. Böylece az da olsa belli bir seviye yükseltilmesini sağlayabilir, sinir bozunu yavaş internet modundan çıkabileceksiniz.
İnternet hızını artırmak için sizlere madde madde olarak sunmuş olduğumuz bu işlemleri gerçekleştirmeniz, sonucunda da mevcut internet hızınızda az da olsa artış sağlayacağını bilmenizde fayda olacaktır.


Bilgisayar üzerinde gezinti yaparken, kullanmış olduğunuz herhangi bir program ve benzeri durumlar söz konusunda toolbar bulaşmış olabilmektedir. Bu işlemleri sonlandırmak için Bilgisayarım klasörü içerisinde yer alan Denetim masasına giriş yaparak, program ekle kaldır uygulaması üzerinde yer alan bilmediğiniz yabancı uygulamaları silerek, bu durumu önleyebilirsiniz.


Özellikle Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız, önbellek kısmının dolmasıyla birlikte kasma gibi durumlar yaşamanız söz konusu olabilir. Bu sorunları ortadan kaldırmak adına sağ en üst kısımda yer alan üç çizgiye tıklamamalı, karşınıza çıkan ekran üzerinden gelişmiş ayarları göstererek, karşınıza çıkan tüm ayarları sıfırlamanız yeterli olacaktır. Tabi bu işlemi gerçekleştirmeniz için Chrome’yi kapatıp açmak veya bilgisayarınızı yeniden başlatmanız doğru olacaktır.
Bilgisayarlarınıza bulaşan zararlı yazılımlar gerekçesiyle, mevcut dns adresiniz otomatik olarak değişmiş, bu durum sonrasında da internete bağlanamama sorunu ile karşılaşabilmeniz mümkündür. Günümüzün en sık rastlanan problemlerinden birisi olup çözüm işlemi ağ ve aygıtlar üzerinde ki mevcut kısmı sıfırlayabilir veya dns adreslerini manual olarak elle giriş yaparak bu sorunu da ortadan kaldırabilmeniz mümkündür.


İnternet Explorer tarayıcısını sıklıkla kullanıyorsanız ve internet bağlantısında düşme hızı ile karşı karşıya kaldıysanız, opera, chrome veya firefox gibi tarayıcılar kullanarak sorunu çözebilmeniz mümkündür. Sade yapıda ki bu tarayıcılar internet hızınızda pozitif olarak katkı sağlayabileceği gibi direk olarak çözüme kavuşturacak sonuçlarda doğurmuş olacaktır.


Uzun süreli kullanımlar için tarayıcıların önbelleğe almış olduğu dosyaların yoğun olmasıyla şişme başlangıcına sebep olur. Buda ister istemez tarayıcılarınızın ayarlarında yer alan önbellek şişmesini gidermek için temizlemeli ve sonradan yeniden başlatarak bu problemleri ortadan kaldırmalısınız.


Bazı durumlarda sadece tarayıcıların geçmişini silmek sorunları çözmeyecektir. Google Chrome tarzı tarayıcılar, mevcut dosyalarını C klasörü üzerinde depolama yaparken, bu problemleri ortadan kaldırmak için önerdiğimiz CCleaner programı ayrıcalığı ile kolayca temizleyebilirsiniz.


Bilgisayarın güncellemeleri son derece önemlidir. Son donanımsallara en uygun şekilde hazırlanan bu güncellemeleri, Windows’unuz orijinal yazılım ise kesinlikle yüklemeniz yararlı olacaktır.


Günümüzde modern olarak gösterilen kablolu internet kullanıcıları, kablosuza göre oldukça yüksek bir hıza sahiptir. Eğer notebook, laptop tarzı kablosuz veri bağlantısıyla internet kullanımını gerçekleştiriyorsanız, çekim gücünün yüksek olan bölgelerde kullanılması avantaj sağlayacaktır. 4 ışıktan az çekim kuvveti yer alıyorsa bağlantınız üzerinde sıkıntı yaşayabilmeniz muhtemel durumdur.


Modemlerinizi muhakkak yatmadan önce kapatın ki, ısınma problemi, sinyallerde sorun gibi durumlarla baş başa kalmasın.


Tarayıcı eklentilerini kontrol etmek, uygulamaları kontrol etmek ve gereksiz olduğunu düşündüğünüz uygulamalar ve programlar da internetinizi yavaşlatabilen unsurlardan birisi olabilir. Bu nedenle kaldırmanız daha yararlı olacaktır.


Oldukça uzun zamandır cihazınız ile ilgilenmiyor ve sürekli veri akışı yapıyorsanız bir noktadan sonra cihaz üzerinde yapılacak temizlik işlemleriyle bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
Başlat -> Çalıştır komutunu kullanarak msconfig yazarak var olan bölüme geçiş yazınız. Başlangıç ekranı üzerinde işinize yaramayan programların kilidini kaldırın ki, daha iyi performans alabilelim. Önemli: Bu işlem sonucunda bilgisayarlınızı başlatmak avantajınız olacaktır.


Sürekli bilgisayarlardan bahsettik, ya modemde ki portlarda problem varsa ne yapabilirim diye düşünmek yerine, birkaç denemeden sonra hala sonuç alamıyorsanız kesinlikle müşteri hizmetlerine dönüş yaparak sorunların giderilmesi adına sizlere söylenilen talimatları yaparak problemi ortadan kaldırabilirsiniz.


Bilgisayarınız üzerinde yer alan virüsler, internet üzerinde gezinmenizi engelliyorsa, sistem özelliklerine karışmayan bir virüs programı aracılığı ile virüslerden kurtulabilir ve nihayetinde sorunları da kaldırmış olabilirsiniz.


Hız sorunu yaşıyor ve düzeltmekte sıkıntı yaşıyorsanız, Ping değerlerini düşürmek için kullandığımız WTFast programını kurarak denge sağlayabilirsiniz.


Favorilere eklemiş olduğunuz siteleri temizlemeli yada silmeniz yerinde olacaktır. Sık kullanılanlara eklemiş olduğunuz siteler, beraberinde yükleneceği için kasma yapabilir.


İnternet hızlandırma programları kullanabilir ve bilgisayarların özellikleri düşük olması sebebiyle bu tarz yazılımlar kasmaya ve donanımsal olarak donmalara sebep olabilir.
 Bu yazımızda sizlere İnternet hızlandırma programı ile ilgili makalemizi yazmış bulunmaktayız. Takıldığınız soruları bizlere yorum atarak dönüş yapabilirsiniz.