Internetim Çok Yavaş – 20 En Kolay Çözüm

Merhaba değerli hızınıtestet.net ziyaretçileri, bu yazımızda sizlere internet hızınızı arttırmanın 20 yolundan bahsedeceğiz, gelin birlikte inceleyelim ve sonuçlarını birlikte gözlemleyelim.

Unutmadan yavaş internet stres yaratır, gelin biraz gülelim 🙂

Başlıyoruz;

20

Bilgisayarınıza herhangi bir programı kurarken toolbar bulaşmış olabilir. Bilgisayarım’dan denetim masasına girin ve program ekle kaldır üzerinden size yabancı gelen programları kaldırın.

19

Chrome kullanıyorsanız önbellek fazlasıyla dolmuş olabilir. Bu sorunu aşmak için sağ en üst tarafta bulunan üç çizgiye tıklayın ve ayarlara gelin. En aşağı doğru inin ve gelişmiş ayarları göstere basın, buradan ayarları sıfırlayın butonunu bulun ve tıklayın. Tertemiz bir chrome olsun istiyorsanız gene aynı sayfa üzerinden tarama verilerinizi silebilirsiniz.

18

Dns ayarlarınız değişmiş olabilir, resimde ki yolu izleyerek dns ayarlarınızı otomatiğe getirin.

17

İnternet Explorer tarayıcısını kullanıyorsanız, opera, firefox veya chrome’e geçin. Bunlardan hangisi derseniz son dönemlerde hızla gelişmeye başlayan operayı önerebiliriz. Sadelik ve basitliğin ön planda olduğu bu tarayıcıyla işlemlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz.

16

Uzun süreli kullanımlarda tarayıcı ön belleğe aldığı dosyalar nedeniyle şişmeye başlar. Bunun için tarayıcınıza göre ayarlar üzerinden ön belleği temizleyin ve yeniden başlatın.

15

Bazen sadece geçmişi silmek yeterli olmayabilir. Özellikle Google Chrome dosyaları C klasörüne depolar. Bunları da komple silmek için CCleaner programını önerebiliriz. Aynı zamanda sadece İnternet değil, kalıntı belgelerin tamamını silebilirsiniz.

14

Orjinal Windows kullanıyorsanız, Windows’un ücretsiz olarak yayınladığı güncellemeleri bilgisayarınıza kurun.

13

Kablolu İnternet kullanmak sizi kablosuza göre çok daha yüksek bir hıza taşıyacaktır. Ancak notebook kullanıyorsanız veya böyle bir imkanınız yoksa, bilgisayarı modemin yakınlarında bir yerde kullanın. Çekim gücü ve sinyali kontrol edin şuan bulunduğunuz konum 4 ışıktan az çekiyorsa mutlaka bu yöntemi uygulayın.

12

Her gece yatmadan önce modeminizi kapatın. Açık tuttuğunuz takdirde ısınma problemi ve sinyalde sorun gibi problemler ortaya çıkacaktır.

11

Tarayıcı eklentilerini ve uygulamalarını kontrol edin, gereksiz gördüklerinizi kaldırın. Mümkünse hiçbir eklenti kullanmayın, her sayfa yüklendiğinde bu eklentilerinde otomatik olarak yüklendiğini unutmayın.

10

Masaüstünüzde ciddi bir temizlik yapma zamanı gelmiş olabilir, eğer masaüstü dosyalarınız önemliyse hepsini tek bir klasörde toplayın. Özel simge kullandığınız belgeler varsa, bunları varsayılan hale getirin.

9

Başlat düğmesinden çalıştır komutuna gelin. Siyah bir ekran çıkacak bu komut dosyasına msconfig yazın. Açılan ekranda başlangıç sekmesine tıklayın ve burada işe yaramayan dosyaların tikini kaldırın. Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

8

Portlarda veya bulunduğunuz semtte sorun olabilir, İnternet sağlayıcınızın müşteri hizmetleriyle görüşün.

7

Bilgisayarınıza bulaşmış virüsler gezinmeyi engelliyor olabilir. Sistem özelliklerinize göre kasmadan çalışacak iyi bir virüs programı kurun ve taratın.

6

Eğer hız sorununu oyunlarda yaşıyorsanız, ping değerini düşürmeye yarayan WTFast programını kurun.

5

Favorilere eklediğiniz siteleri düzenleyin veya tamamını temizleyin. Her sayfa ziyaretinizde sık kullanılanlara eklediğiniz sitelerde beraber yüklenir.

4

İnternet hızlandırma programlarını kullanın. Ancak bilgisayarınızın özellikleri düşükse, bu tip yazılımlar kasılmalara ve donmalara yol açabilir.

3

Combofix adlı yazılımı indirin ve bilgisayarınızı güvenli moda alarak başlatın. Unutmamanız gereken combofix’i mutlaka indirdikten sonra masaüstüne alın. Karşıdan yüklenenlere inerse güvenli moda alındığında otomatik olarak silinebilir. Ardından programı çalıştırın ve not defterinde rapor ekranı gelene kadar bekleyin.

2

Modeminizi bir üst modele yükseltmeyi deneyin. Uzun yıllar kullandığınızda cihaz kullanılamaz hale gelmeye başlar. Son yıllarda çıkmış bilinen markalardan yeni bir modem tercih edin.

1

Hiç beklemediğiniz bir komşunuz wireless şifrenizi ele geçirmiş olabilir, modem panelinde bu şifreyi güncelleyin.