Speedtest nedir? nasıl yapılır?

Speedtest Nedir?

Bir internet kullanıcısının, internet ortamına göndermiş olduğu istek ve bu isteğe cevap olarak almış olduğu verilerin kendisine ulaşma hızına speedtest adı verilmektedir. Bu işlem sayesinde, indirme hızı, yükleme hızı ve ping oranı hakkında net bilgiler elde edilebilmektedir. Bu sayede internet sağlayıcısı olan firmaların, size belirtmiş oldukları gibi internet erişimi sağlayıp, sağlamadıklarını öğrenebilmek mümkündür. Günümüzde birçok internet kullanıcısı, bu işlem sayesinde kısa süre içerisinde internet verileri hakkında bireysel sonuçlara sahip olabilmektedir. İnternet hızı, özellikle bulunduğumuz dönemde birçok işlem ve uygulama için büyük bir önem taşıdığı için, sürekli olarak internet sağlayıcınızın size istediğiniz şekilde internet hızı ve erişimi verip vermediğini bu şekilde rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Yapılan speedtest işlemi sayesinde, ADSL, Fiber internet, 3g, 4.5g ve Wifi bağlantılarınızın, ne denli hızlı çalıştığını test edebilirsiniz. Bu test sonucunda ise interneti kullanım amacınıza göre, bu bağlantılar arasında en hızlı olanını ya da yapacağınız işlemlere göre uygun internet hızı sağlayabilmekte olanını tercih edebilirsiniz. Bu karşılaştırma olanağı nedeniyle speedtest’in size büyük avantajlar sağladığını söylemek mümkün olacaktır. İşlem kolaylığının yanı sıra, her türlü bilgiyi kısa süre içerisinde sunarak, bu işlem nedeniyle vakit kaybı yaşamamanıza neden olmaktadır. Günümüzde her internet kullanıcısının, bu işlem sayesinde anlık olarak tüm verileri elde ederek, daha bilinçli bir şekilde internet deneyimi yaşamasının daha mantıklı olacağını söylemek mümkündür.

Öte yandan speedtest işlemi, internetinize, cihazınıza ve bağlantınıza herhangi bir sorun oluşturmamaktadır. Bu nedenle istediğiniz zaman bu işlemden faydalanarak, anlık olarak internet hızınız ve verileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Firmanızın sürekli olarak size seçmiş olduğunuz internet hızından, daha düşük hızlarla internet deneyimi sunması halinde, bu veriler sayesinde yasal olan tüm haklarınızı veya internet hızı konusundaki tüm sorunlarınızı rahatlıkla dile getirebilirsiniz.

Speedtest Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki birçok internet kullanıcısının internet hızı ölçümü hakkında birtakım bilgilere sahip olduğunu söylemek mümkündür. Ancak bu konuda hakkında uygulamaya gelince, herhangi bir fikirlerinin olmadığı gözlemlenebilmektedir. Bu durum nedeniyle internet hız ölçümlerinin nasıl gerçekleştiği hakkında bilgi vermek daha doğru bir seçenek olacaktır.

İnternet hızınız hakkında ölçüm yapabilmek için, mutlaka net bilgi veren ve doğru ölçümler yapan tarafsız bir site ya da uygulamadan yardım almanız gerekmektedir. Speedtest işlemi, akıllı telefonlar, akıllı cihazlar ve bilgisayarlar gibi, uygun internet erişim seçenekleri olan her türlü cihaz tarafından gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Bu nedenle ister mobil cihazınızla, isterseniz mobil cihazınızla ve isterseniz internet erişimi kurabilen bir cihazınızla rahatlıkla söz konusu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Öte yandan bu hız ölçüm işlemi sayesinde, bağlantıları ve bağlantılar arasındaki internet hızı farklılıklarını da gözle görebilme şansı yakalayabilirsiniz.

Bunun için hemen speedtest sitesine veya uygulamasına giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun ardından ise karşınıza çıkan animasyonlu hız ölçüm ibresinin altında yer alan ‘başlat’ butonuna tıklamanız, bağlı olduğunuz cihazın internet hızının ve internetinizin diğer verilerinin size sunulmasına neden olacaktır. Bu sayede bağlantı hızınızın yanı sıra, ADSL, fiber internet, 3g, 4.5g ve wifi gibi internete bağlı olduğunuz teknoloji türlerinin de ne denli hızlı olduğunu öğrenebilmeniz mümkündür. Bu işlemin, günümüzde birçok internet kullanıcısı tarafından yapıldığını söylemek mümkündür. İnternet hızınız hakkında bilgi sahibi olmanız, internet ortamında gezinirken ya da internet ihtiyacınızın olması gibi durumlarda, potansiyel olan internet kullanım hızınızı bilerek, daha bilinçli bir şekilde internet üzeri işlemleri gerçekleştirmenize neden olacaktır. Bu konuda karşınıza birçok seçenek ve alternatif çıkmaktadır.