Türkiye’de İnternet Hızı

 

Artık olmazsa olmazımız olan en önemli konulardan bir tanesi de internettir. Özellikle son yıllarda teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte internet hayatımızın vazgeçilmez haline geldi.

İnternetin önemi ile birlikte zaman en değerli unsur ve hızlı internet olmassa olmazımızdır 🙂

Günümüzde  en kritik anlarda bile internet olmadan haberleşme sağlayamaz olmamız bizleri hep en hızlı internet sahibi olma çabasına da düşürmüş oldu. Bildiğiniz üzere Avrupa ülkelerinin kullandığı net hızı ülkemizde bulmamız mümkün değildi. Son araştırmalara göre neredeyse internet hızı olarak yaklaştık diyebilirim. Net hızının yavaş olduğu bölgeler ise altyapı çalışmaları ile hızlandırılması hedefleniyor.

dashboard-high-512

Diğer bir konu ise hızlı internet sahibi olmanın diğer bir yolu ise hizmet alacağınız firmanın iyi araştırılması gerekiyor.

İşte ülkemizde internet hızı hakkında bazı değerler;

Akamai’nin hazırladığı listede zirveyi ise saniyede 20.5 MB internet bağlantı hızıyla Güney Kore alıyor. Güney Kore’nin ardından ise ortalama 17.4 MB ile İsveç ve 16.4 MB ile Norveç geliyor.

Listede Türkiye ise kendisine 34. sırada yer bulmuş. Türkiye’nin ortalama internet bağlantı hızı saniyede 6.2 MB olarak görünüyor. Ayrıca Türkiye’nin %77’si en az saniyede 4 MB bağlantı hızına sahipken, 10 MB’ın üzerinde bu oran %7.6’ya düşüyor. Son olarak 15 MB’ın üzeri için ise oran sadece %2.9.

İşte o liste;

621542038375

637331047211